Orliak morský a vodné vtáctvo na Dunaji

nedeľa, 11. február 2024, 10:00 – 14:00 tento termín je zrušený kvôli nepriaznivej predpovedi počasia

Nový termín: nedeľa 25. február 2024

Poďte s nami pozorovať majestátne orliaky morské a vodné vtáctvo zimujúce v Podunajsku. K dispozícii vám bude odborný komentár a budete si môcť vyskúšať ďalekohľady od firmy Swarovski Optik.

Hrušovská zdrž je najvýznamnejšou lokalitou pre zimovanie vtáctva na Slovensku. Každoročne k nám priletia zo severu tisícky chochlačiek, hlaholiek, či kačíc rôznych druhov. Popri nich sa tu vyskytujú početné kŕdle kormoránov veľkých i malých. Veľká početnosť vtáctva aj rýb priťahuje na túto lokalitu aj orliaky morské, ktoré tiež využívajú Horné Podunajsko ako svoje zimovisko. Popri pravidelných zimných návštevníkoch k nám zvyknú zavítať aj vzácni hostia ako chochlačka morská, turpan tmavý či ľadovka dlhochvostá. Stačí sa teplo obliecť, zobrať termosku s čajom a môžme ísť objavovať tento vtáčí zimný raj. Od 10:00 do 14:00 budeme na cípe nad prehradením Dunaja v Čunove pri prístavisku Modrá čajka.

Počas tejto akcie budete mať jedinečnú príležitosť vyskúšať prvý smart ďalekohľad AX Visio, ktorý je doplnený inteligentnou technológiou rozoznávať až 9000 druhov zvierat vrátane vtákov v reálnom čase a funkciou zdieľaných objavov (keď pri pozorovaní ďalekohľadom objavíte niečo zaujímavé a chcete to ukázať človeku vedľa vás, ďalekohľad ho na toto miesto navedie pomocou šípok). Okrem toho môžu používatelia vďaka aplikácii SWAROVSKI OPTIK Outdoor spravovať a zdieľať snímky a videá nasnímané integrovaným fotoaparátom.

Miesto pozorovania: cíp pri prístavisku Modrá čajka

Prístup: príchod možný kedykoľvek počas trvania pozorovania peši zo zastávky MHD Miestny úrad Čunovo (autobus #91), zo zastávky MHD Areál vodných športov (autobus #90) alebo autom.

Terén: rovinatý

Cena: 10 € / osoba

Cena pre deti do 12 rokov: 5 €

Deti do 5 rokov zadarmo

Platba je možná len na mieste v hotovosti.

Akcia je vhodná aj pre návštevníkov s deťmi.

Prihlásenie je možné vyplnením prihlášky, ktorú nájdete tu: PRIHLÁŠKA

V prípade nepriaznivej predpovede počasia Vás budeme informovať o prípadnom zrušení pozorovania na našej webovej aj facebookovskej stránke večer pred konaním pozorovania. Akcia sa automaticky ruší, ak bude vydaná meteorologická výstraha Slovenským hydrometeorologickým ústavom. Výnimku tvorí výstraha pred vysokou/nízkou teplotou. V prípade takejto výstrahy sa pozorovanie rušiť nebude.

V prípade hustej hmly sa akcia môže preložiť.

Ako dopadlo pozorovanie v predchádzajúcich rokoch sa dočítate v našich správach z pozorovania:

január 2015

január 2014

január 2013

Partneri podujatia: