Daniele

výlet za pozorovaním danielej zveri v okolí Skalice

Daniel škvrnitý (Dama dama) má charakteristické lopatkovito zakončené široké ploské parohy. Hnedočervenú srsť má posiatu bielymi škvrnami. Od jeleňa ho odlišuje nižší vzrast, farba a dlhší chvost. Zvykne často skákať a dokáže preskočiť aj vysoké prekážky.

Daniele mávajú mláďatá v máji až júni. V tomto období je možné pozorovať skôr malé rodinky, prípadne väčšie skupiny samcov, alebo samíc s mláďatami, občas bývajú tieto skupinky zmiešané.

Danielia ruja prebieha v októbri. Počas ruje zažijete neopakovateľné chvíle, chŕkanie (ručanie) danielov a súboje týchto impozantných zvierat.

daniele Jan Dobsovic panorama

charakteristika: Okolie Skalice ponúka veľké množstvo lákadiel. Zaujmú nielen kultúrne pamiatky a vinárstvo, mnohých do týchto končín láka aj príroda. Na pomedzí Záhorskej nížiny a Bielych Karpát sú ideálne podmienky pre danieliu zver. Tá sa v týchto končinách zdržiava v mnohopočetných stádach, ktoré sú aj vďačným objektom fotografovania.

Okrem danielov tu žijú srnce, diviaky a jelene. Z dravcov tu žijú líšky, jazvece lesné a lasicovité šelmy.

navštívené chránené územia: CHKO Biele Karpaty

cieľové druhy: cicavce: daniel škvrnitý (Dama dama), muflón lesný (Ovis musimon), srnec lesný (Capreolus capreolus), jeleň lesný (Cervus elaphus), zajac poľný (Lepus europaeus), diviak lesný (Sus scrofa) a možno ďalšie

vtáky: muchárik malý (Ficedula parva), muchárik bielokrký (Ficedula albicollis), viaceré druhy ďatľov (Dendrocopos sp.), žlna zelená a žlna sivá (Picus canus, Picus viridis), tesár čierny (Dryocopus martius), krutohlav hnedý (Jynx torquilla), muchár sivý (Muscicapa striata), včelár lesný (Pernis apivorus), penica jarabá (Sylvia nisoria), glezg obyčajný (Coccothrastues coccothraustes), drozd trskotavý (Turdus viscivorus), viaceré druhy sýkoriek (Parus sp.), brhlík obyčajný (Sitta europaea)

Trvanie: 1/2 dňa alebo 1 deň

Náročnosť: stredne ťažká (10-12 km, prevýšenie cca. 150 m)

Dôležité upozornenia a podmienky účasti na pozorovaní: Na výlet neodporúčame zobrať deti mladšie ako 12 rokov a ani psa. Trasa bude stredne náročná, dlhá približne 10-12 km. Po úvodných inštrukciách na začiatku trasy je potrebné zachovať absolútne ticho, svoju chôdzu je potrebné tiež stlmiť a pohybovať sa veľmi opatrne. Odporúčame si zobrať nenápadnejšie, nešušťavé oblečenie, splývajúce s lesným prostredím, napr. hnedej či zelenej farby. V žiadnom prípade nie je dobré zobrať si oblečenie červenej, žltej či inej nápadnej farby. Toto odporúčanie je potrebné dodržať aj s ohľadom na ostatných účastníkov pozorovania. Je potrebné si zobrať aj pevnú obuv, prípadne štucne proti vlhkosti na vegetácii. Odjazd z Bratislavy je stanovený na skorú rannú hodinu z dôvodu vyššej pravdepodobnosti pozorovania danielov. V prípade nepriaznivej predpovede počasia je potrebné si zobrať nepremokavé, nešušťavé oblečenie.

Potrebná výstroj: teplé oblečenie, strava a pitie na celý čas výpravy, poprípade vlastný ďalekohľad alebo fotoaparát

Daniele škvrnité (1/2-denný výlet):

Stretnutie o 5:30 ráno, presun na lokalitu, odchod do lesa približne o 7:00, pomalý pochod (10 km) po spevnenej, alebo nespevnenej lesnej ceste spojený so zástavkami a odbočeniami hlbšie do lesa za účelom pozorovania danielov. Príchod k mikrobusu približne o 12:00, návrat do Bratislavy okolo 14:00 hod. Na pozorovanie danielov je ideálny čas veľmi skoro ráno alebo podvečer.

Danielia ruja (1-denný výlet):

Stretnutie v skorých ranných hodinách, presun na lokalitu. Pomalý pochod až na miesta, kde prebieha danielia ruja. Pozorovanie zveri, v prípade záujmu fotografovanie, do obedných hodín. Potom krátky presun do centra Skalice, prestávka na individuálny obed a prehliadku mesta (rotunda Sv. Juraja, Jurkovičov Dom kultúry, Jezuitský kostol a kláštor, Farský kostol Sv. Michala Archanjela, kalvária, mestské hradby a ďalšie). Okolo 14:00 odchod. Návrat do Bratislavy približne okolo 15:00.

Organizátor pozorovania si vyhradzuje právo na malé zmeny programu s ohľadom na aktuálny výskyt zvierat, alebo na aktuálne podmienky v teréne.

Cena pre jedného účastníka za sprevádzanie v slovenčine:

Daniele škvrnité

1/2-denný výlet

Odporúčaný termín: máj – jún

90,-€ / 1 účastník

50,-€ / 2 účastníci

45,-€ / 3 – 4 účastníci

40,-€ / 5 – 8 účastníkov

V cene je zahrnuté: doprava mikrobusom, služby odborného sprievodcu, zapožičanie ďalekohľadov, zapožičanie monokulárneho ďalekohľadu

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie

Danielia ruja

1-denný výlet

Odporúčaný termín: október

100,- € / 1 účastník

55,- € / 2 účastníci

50,- € / 3 – 4 účastníci

45,-€ / 5 – 8 účastníkov

V cene je zahrnuté: doprava mikrobusom, služby odborného sprievodcu, zapožičanie ďalekohľadov, zapožičanie monokulárneho ďalekohľadu

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie

Ak máte záujem o toto pozorovanie vo Vami zvolenom termíne, kontaktujte nás e-mailom na info@watching.sk alebo telefonicky na číslo 0903 751 330.

Danielia ruja

Dátum: 12. október 2019

Cena: 35,- €

V cene je zahrnuté: doprava, služby odborného sprievodcu, zapožičanie ďalekohľadov, zapožičanie monokulárneho ďalekohľadu

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie

Minimálny počet účastníkov zájazdu sú 3 ľudia.

Maximálny počet účastníkov zájazdu je 8 ľudí.

Záväzná prihláška: Danielia ruja (doc), Danielia ruja (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby za zájazd je predĺžený do 23. septembra 2019. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Všeobecné zmluvné podmienky

V prípade otázok sa na nás môžete obrátiť na nasledovných kontaktoch: e–mail: info@watching.sk, tel.: 0903 751 330

Všeobecné zmluvné podmienky