cyklovýlet Biskupické luhy – divočina pri Dunaji

sobota, 5. apríl 2014

cyklovýlet za poznávaním vtáctva C2

Počas aprílového cyklovýletu sa zameriame na lužné lesy v chránenom území Biskupické luhy a na hornú časť Hrušovskej zdrže, známu aj ako Kalinkovská zátoka. V prvej polovici výletu nás čaká niekoľko zastavení pri Dunaji, kde budeme pozorovať vodné vtáctvo. Popri rôznych druhoch kačíc a volaviek, ktoré hniezdia v tejto oblasti, budeme mať príležitosť objaviť napríklad aj bahniaky, ktoré využívajú Dunaj ako svoju migračnú zastávku. Na spiatočnej ceste zamierime do lužného lesa. Popri Biskupickom ramene dôjdeme do Prírodnej rezervácie Ostrov Kopáč. Dunaj, ktorý práve v týchto miestach výrazne spomaľuje svoj tok, priniesol počas stáročí množstvo sedimentov. Na štrkovo-pieskovom podloží vznikol unikátny lesostepný ekosystém, v ktorom našlo svoje útočisko mnoho suchomilných druhov rastlín či hmyzu. V lesostepi, ktorá sa nachádza iba približne 1 km od hlavného toku Dunaja, budeme mať možnosť počuť spev škovránika stromového nad našimi hlavami či spozorovať májky a iný suchomilný hmyz pod našimi nohami. Ak chcete spoznať krajinu plnú kontrastov, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od Bratislavy, tak by ste sa mali určite pridať k nám.

Miesto a čas stretnutia: 9:00, parkovisko na Prístavnej ulici pod Prístavným mostom

Dĺžka trvania: 5 – 6 hodín (9:00 – 15:00)

Trasa: nenáročná, terén rovinatý, cca 28 km; väčšina trasy povedie po spevnenom cyklochodníku, približne 4,5 km povedie po nespevnenej ceste a chodníku

Účastnícky poplatok dobrovoľný. Účastníkom poskytneme na zapožičanie ďalekohľady. K dispozícii budú aj príručky na určovanie vtáctva a monokulárny ďalekohľad.

Reklamný partner podujatia:

www.podujatia.sk

www.podujatia.sk