Za Slovákmi do Vojvodiny

Termín zájazdu: 19. – 22. marec 2020

Odjazd z Bratislavy: 8:00

Východiskový aj konečný bod: Bratislava

Dĺžka trvania: 4 dni

Program:

1. deň: Odchod z Bratislavy o 8:00, presun cez Maďarsko, prestávka na obed v meste Szeged. Presun cez Rumunsko, kde navštívime mestečko Nadlak (žije tu približne 50% Slovákov), navštívime miestne obchodíky a porozprávame sa po slovensky. Zastávka v meste Temešvár, kde v roku 1989 začali protesty proti diktátorovi Ceaușescu-ovi (len v Temešvári bolo 70 mŕtvych a na rozháňanie davu použili vrtuľníky). Pozrieme si centrum, ochutnáme „mămăligä s tochitură moldovenească“ (najbližšie je to asi k polente s gulášom). Odtiaľ sa presunieme do srbského mestečka Kovačica, kde žije takmer 85% Slovákov. Kovačica je známa svojím insitným (naivným) umením, ktorému je tu venovaná celá galéria. Ubytovanie v Kovačici.

2. deň: Odubytovanie, návšteva kovačickej galérie insitného umenia. Presun do hlavného mesta Srbska – Belehrad, krátka exkurzia po meste. Okrajom Národného parku Fruška gora, kde si pozrieme niekoľko historických kláštorov, sa presunieme do hlavného mesta srbskej časti Vojvodina – Nový Sad. Ochutnáme typické „bureky“ (koláč z lístkového cesta plnený mäsom alebo tvarohom), pozrieme si námestie, ale aj Petrovaradínskú pevnosť. Ubytovanie v Novom Sade. Nový Sad je známy svojím nočným životom, chodia sem za zábavou aj ľudia z Belehradu.

3. deň: Odubytovanie, návšteva Národného parku Fruška gora. Čaká nás krátky výlet, pozrieme si pamätník, ale aj vysielač, ktorý bol bombardovaný počas bombardovania Juhoslávie spojeneckými vojskami. Návšteva dediny Báčsky Petrovec, kde ochutnáme domácu pálenku. Presun do chorvátskeho mesta Ilok, ubytovanie v Iloku. Ilok sa rozprestiera vo vinohradníckej oblasti, pričom z troch svetových strán (sever, východ, juh) ho obklopuje Srbsko. Žije tu asi 30% Slovákov. Počas vojny medzi Srbmi a Chorvátmi tu prišlo k viacerým presunom obyvateľov, ale Slováci tu ostali žiť stále. Navštívime Slovenský dom, zúčastníme sa ochutnávky vína a porozprávame s miestnymi Slovákmi.

4. deň: Odubytovanie, presun cez mestečko Vukovar, kde sú dodnes viditeľné známky vojny – okrem vodárenskej veže, na ktorej sú badateľné stopy ostreľovania, sú v okolí mínové polia, ktoré samozrejme z bezpečnostných dôvodov nenavštívime. Zapálime sviečku pri pamätníku obetí vojny, kde bol nájdený masový hrob ľudí, ktorí boli odvezení z nemocnice a na mieste zabití – to je žiaľ tá novodobejšia história. Prestávka na obed bude v pivovarníckom meste Osijek, kde sa vyrába známe chorvátske pivo Osječko. Následne sa presunieme do rezervácie Kopački rit, kde sa rieka Dráva vlieva do Dunaja a je zaradená medzi medzinárodne významné mokrade. Presun cez Maďarsko, zastávka pri pamätníku bitky pri Moháči, príchod do Bratislavy v podvečerných hodinách.

Náročnosť: stredne ťažká z hľadiska dlhších presunov prvý a posledný deň, ľahká z hľadiska programu

Minimálny počet účastníkov: 4

Maximálny počet účastníkov: 8

Cena: 259,-€ / osoba

Ubytovanie: dvojlôžkové izby s vlastným sociálnym zariadením

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 3 noci s raňajkami, sprievodca počas celého zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: strava (okrem raňajok), individuálne cestovné poistenie, vstupné do múzeí a galérií

Záväzná prihláška: Vojvodina (doc), Vojvodina (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok sa predlžuje do 2. marca 2020. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Organizátor zájazdu si vyhradzuje právo na zmeny programu s ohľadom na aktuálne počasie a podmienky v teréne.

Všeobecné zmluvné podmienky