Island, krajina ohňa, ľadu a miliónov vtákov

zájazd za odhaľovaním tajomstiev a záhad krajiny škriatkov a trolov

Island, ostrov medzi severným Atlantikom a Severným ľadovým oceánom, ležiaci na rozhraní Euroázijskej a Severoamerickej litosferickej dosky, prináša pre turistov množstvo nevšedných zážitkov. Sopky, zemetrasenia, gejzíry, tundru, ľadovce, zaujímavú a pre nás nezvyčajnú kultúru, ale aj milióny vtákov a množstvo veľrýb v zátokách.

Na súši sa nachádza len veľmi málo cicavcov. Ak budeme mať šťastie, podarí sa nám uvidieť endemický poddruh soba arktického (Rangifer tarandus tarandus) a líšku polárnu. Ešte menšia šanca je vidieť v krajine polárneho medveďa, ktorý sa tu vyskytne, len ak pripláva na ľadovej kryhe. Pri pobreží ale môžeme natrafiť na tri druhy tuleňov (tuleň obyčajný, tuleň krúžkovaný a tuleň kuželozubý). Ostatné druhy tuleňov alebo mrožov zavítajú do tejto krajiny len ojedinele.

Asi najzaujímavejšie druhy cicavcov na Islande sú tie vodné. Môžeme tu pozorovať viacero druhov delfínov, sviňúch, ale aj veľrýb. V severnej časti ostrova sa za nimi poplavíme loďou, a keď sa nám pošťastí, uvidíme vráskavca ozrutného – najväčšieho tvora, aký kedy žil na tejto planéte.

Na Islande hniezdi 73 druhov vtákov. Mnohé z nich sú pre nás vzácne a nevšedné, niektoré sa zdržiavajú v miliónových kolóniách. Okrem iného sa tu nachádzajú viaceré americké druhy, napríklad hlaholka veľká a kamenárka strakatá. Väčšina druhov vtákov je viazaná na vodu, no žijú tu aj tri druhy dravcov (orliak morský, sokol kobec, sokol poľovnícky) a jeden druh sovy (myšiarka močiarna). Čo je ale zaujímavé, hniezdi tu len desať druhov spevavcov.

DSCF8745_21

charakteristika: Island je ostrov, ktorý sa nachádza na tzv. horúcej škvrne, v rifte medzi Severoatlantickou a Euroázijskou litosferickou doskou. Vďaka tejto unikátnej polohe tu vytiekla (podľa odhadov zo spracovaných záznamov) približne 1/3 všetkej lávy na svete. Tento fakt, spolu s jeho severnou polohou, prispievajú k tomu, že tu môžeme vidieť množstvo unikátnych typov krajiny. Od jedovatých púští, cez ľadovce, strmé útesy, nádherné pláže, tundru, rozsiahle pasienky, až po lesy, ktorých je málo a aj zrastom sú veľmi nízke.

Ostrov sa prvýkrát spomína v roku 300 n.l., ale osídlený bol až na konci 9. storočia. V roku 930 tu bol založený najstarší, doteraz fungujúci parlament na svete. V roku 1000 sa obyvatelia síce rozlúčili zo svojimi pohanskými bohmi a prijali kresťanstvo, ale dodnes existujú na Islande ľudia, ktorí veria na trolov a iné mýtické bytosti. Aj cesty sú vedené tak, aby obchádzali príbytky trolov – veľké kamene. V nasledujúcom období bol ostrov terčom mnohých katastrof, prešiel pod nórsku a neskôr pod dánsku nadvládu a v roku 1944 vyhlásil opäť nezávislosť. Jeho poloha bola kľúčová v Studenej vojne, a preto bol Island prijatý do NATO.

Dnes, aj napriek nedávnej veľkej finančnej kríze, patrí Island medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Jeho ekonomika je založená na cestovnom ruchu, rybolove a výrobe hliníka. Krajina využíva prevažne geotermálnu energiu, ktorá jej prináša veľkú konkurencieschopnosť. Medzi turisticky populárne spôsoby obživy patrí chov oviec (približne 3 ovce na jedného obyvateľa) a chov zvláštneho typu islandských koní, ktorým ochranu zabezpečuje aj zákaz priviesť akéhokoľvek koňa do krajiny. Tieto kone sú nízke a húževnaté, keďže žijú v drsných podmienkach.

zaujímavosti navštíveného územia: množstvo vodopádov (napr. Dettifoss, Glymur, Gullfoss, Goðafoss, Skógafoss, Svartifoss), Vestmannaeyjarské ostrovy, sopky (napr. Eldfell, Hverfjall), Landmannalaugar, Jökulsárlón, jazero Mývatn, najstarší parlament Althing, hlavné mesto Reykjavík, gejzíry Geysir a Strokkur

navštívené chránené územia: 3 národné parky (Þingvellir, Vatnajökull, Jökulsárgljúfur), približne 12 významných vtáčích území

cicavce: líška polárna (Vulpes lagopus), sob arktický (Rangifer tarandus tarandus), tuleň obyčajný (Phoca vitulina), tuleň krúžkovaný (Cystophora cristata), tuleň kuželozubý (Halichoerus grypus), vráskavec ozrutný (Balaenoptera musculus), vráskavec dlhoplutvý (Megaptera novaeangliae), delfín skákavý (Tursiops truncatus)

cieľové druhy vtákov: labuť spevavá (Cygnus cygnus), hus krátkozobá (Anser brachyrhynchus), kajka morská (Someteria mollissima), ľadovka dlhochvostá (Clangula hyemalis), kamenárka strakatá (Histrionicus histrionicus), hlaholka veľká (Bucephala islandica), snehuľa horská (Lagopus muta), potáplica malá (Gavia stellata), potáplica veľká (Gavia immer), potápka ušatá (Podiceps auritus), fulmar ľadový (Fulmarus glacialis), sula biela (Morus bassanus), sokol poľovnícky (Falco rusticolus), lastúrničiar strakatý (Haematopus ostralegus), pobrežník morský (Calibris maritimus), hvizdák malý (Numenius phaeopus), lyskonoh úzkozobý (Phalaropus lobatus), pomorník veľký (Stercorarius skua), pomorník príživný (Stercorarius parasiticus), čajka trojprstá (Rissa tridactyla), rybár dlhochvostý (Sterna paradisaea), mníšik bielobradý (Fratercula arctica), svišťúň zrkadlový (Cepphus grylle), norec hrubozobý (Uria lomvia), norec tenkozobý (Uria aalge), alka vrúbkozobá (Alca torda), snehuľka severská (Plectrophenax nivali)

ďalšie druhy vtákov: chochlačka morská (Aythia marila), turpan tmavý (Melinitta nigra), potápač prostredný (Mergus serrator), kormorán chochlatý (Phalacrocorax aristotelis), orliak morský (Haliaeetus albicilla), sokol kobec (Falco columbarius), kulík piesočný (Charadrius hiaticula), kulík zlatý (Pluvialis apricaria), pobrežník čiernozobý (Calibris alpina), brehár čiernochvostý (Limosa limosa), čajka striebristá (Larus argentatus), čajka morská (Larus marinus), čajka tmavá (Larus fuscus), myšiarka močiarna (Asio flammeus), drozd červenkavý (Turdus iliacus), stehlík čečetka (Acanthis flammea)

Trvanie zájazdu: 20 dní

Náročnosť: ľahká z hľadiska náročnosti výletov, stredne ťažká z hľadiska dlhších presunov autom (prejde sa približne 170 km denne)

Počas zájazdu nebudú žiadne dlhé a fyzicky namáhavé výlety. Bude sa skôr jednať o vychádzky. V prípade náročnejších výletov sa bude vychádzať z miesta, na ktoré sa vrátime, preto je zájazd vhodný aj pre fyzicky menej zdatných ľudí, ktorí sa nemusia na všetkých výletoch zúčastniť.

Ubytovanie: 18x stan, každý deň bude k dispozícii sprcha alebo bazén (v niektorých kempoch za poplatok). V každom kempe okrem jedného bude k dispozícii aj elektrina (v niektorých kempoch za poplatok).

Dôležité upozornenia a podmienky účasti zájazdu: cestovné poistenie si zabezpečuje každý účastník individuálne. V prípade veľmi zlého počasia, alebo nečakanej živelnej pohromy sa môže celý zájazd pozmeniť. Na zájazd neodporúčame zobrať deti mladšie ako 7 rokov. Ceny atrakcií, ktoré nie sú zahrnuté v cene zájazdu, sa môžu zmeniť v súvislosti s vývojom Islandskej koruny voči Euru alebo v prípade zmeny aktuálneho cenníka jednotlivých atrakcií.

Potrebná výstroj: stan, spacák, pevná turistická obuv s tvrdou podrážkou, nepremokavé oblečenie. Odporúčame zobrať si vlastný ďalekohľad. V prípade potreby vieme za poplatok zabezpečiť požičanie stanu.

1.deň: Odlet z Viedne vo večerných hodinách. Prílet do Keflavíku okolo polnoci.

2.deň: Presun do Reykjavíku. Možnosť dokúpiť potrebnú výbavu a potraviny. Mestečko Hveragerði s návštevou jaskyne. Kúpanie sa v teplej rieke.

3.deň: Presun trajektom na ostrov Heimaey, najväčší z ostrovov Vestmannaeyjar (veľké kolónie vtákov, tulene). Výstup k sopke Eldfell, ktorá v roku 1973 zničila takmer celé mesto a prístav na ostrove. Pozorovanie vtáčích kolónií.

4.deň: Potulky ostrovom, návrat na pevninu. Návšteva dvojice vodopádov Seljalandsfoss a Skogafoss.

5.deň: Presun do oblasti Landmannalaugar. Ľahký výlet v okolí. Oddych v sútoku, kde sa mieša vrelý prameň so studenou riekou.

6.deň: Výlet v oblasti Landmannalaugar.

7.deň: Vodopád Svartifoss s 3,5 metra vysokým lesom a s nádhernými scenériami lesa a ľadovca. Presun do oblasti Jökulsárlón, najznámejšej časti NP Vatnajökull. Záujemcovia si môžu zakúpiť plavbu loďou pomedzi ľadovce. Presun do oblasti východného Islandu.

8.deň: Návšteva slovenskej misie na Islande a neďalekých vodopádov Litlanesfoss a Hengifoss.

9.deň: Pokus o zdolanie cesty k sopke Askja, možnosť kúpania sa v kráteri.

10.deň: Presun do NP Jökulsárgljúfur. Návšteva trojice vodopádov, medzi nimi Dettifoss (najvodnatejší vodopád Európy). Presun do Husavíku.

11.deň: Plavba loďou za veľrybami a mníšikmi (Puffin) (nie je v cene zájazdu). Miestni sprievodcovia garantujú úspešné pozorovanie aspoň jedného druhu veľryby (v prípade neúspechu je ďalšia plavba zdarma). Pred niekoľkými rokmi sa počas plavby podarilo nakrútiť útok kosatiek na vráskavca ozrutného. Pravdepodobnosť pozorovania vráskavca ozrutného je až 60 %. Následný presun k jazeru Mývatn.

12.deň: Ochutnanie miestnych špecialít. Výstup na jednu z najnebezpečnejších sopiek ostrova, Hverfjall. Jej výbuch patril medzi najväčšie výbuchy v histórii ľudstva. Sopka zničila aj samú seba. Kaldera sa prepadla do zeme a dnes, v prepadnutej kaldere, vyrastá nová. Návšteva skalného mestečka Dimmuborgir s množstvom sopečných útvarov.

13.deň: Prehliadka skanzenu v oblasti Akureyri. Zastávka pri vodopáde Goðafoss (v preklade Božský vodopád), ktorý dostal pomenovanie podľa toho, že v roku 1000 doň hodili Islanďania svojich pohanských bohov a prijali kresťanstvo. Možnosť kúpania v Severnom ľadovom oceáne.

14.deň: Západné fjordy, najodľahlejšia časť Islandu.

15.deň: Návšteva NP Snæfellsjökull, miesta odkiaľ Jules Verne podnikal cestu do stredu zeme. Zastávka na úžasnej čiernej pláži.

16.deň: Vodopád Hraunfossar. Návšteva najstaršieho parlamentu sveta – Althing v NP Þingvellir. “Prekročenie” z Európy do Ameriky a späť. Ukážka jednej z najkrajších zlomových línií sveta.

17.deň: Krátky výlet v NP Þingvellir. Množstvo výbuchov gejzíru Strokkur, legendárny Geysir a jeden z najkrajších vodopádov sveta Gullfoss.

18.deň: Krátky výlet na najvyšší vodopád Islandu Glymur (196 m). Reykjavík – hlavné mesto so špecifickým nočným životom.

19.deň: Juhozápadná časť Islandu. Mestečko Hveragerði. Relax v legendárnej termálnej Modrej lagúne (nie je v cene zájazdu). Cestou na letisko zastávka pri majáku, odkiaľ sa dajú pozorovať tulene.

20.deň: Odlet z Keflavíku v skorých ranných hodinách. Prílet do Viedne.

Počas celého zájazdu budú našu trasu pravidelne pretínať množstvá vtákov, koní, či oviec, rovnako ako zástupy sopiek, vodopádov, termálnych prameňov (hot spring) a neuveriteľných prírodných scenérií.

Organizátor zájazdu si vyhradzuje právo na zmeny programu, zmenu dátumu alebo zmenu dĺžky zájazdu, s ohľadom na aktuálne podmienky v teréne, v prípade nepriaznivého počasia alebo živelnej katastrofy.

Dátum: 14. jún – 3. júl 2016

Cena: 1390,-€

V cene je zahrnuté: spiatočná letenka Viedeň-Keflavík vrátane všetkých poplatkov, batožina do podpalubia (do 23 kg), príručná batožina, terénne autá 4×4 na presuny po ostrove, trajekt na a z Vestmannaeyjarských ostrovov, 18x ubytovanie v kempe vo vlastných stanoch, sprievodca počas celého zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: plavba loďou za veľrybami a mníšikmi (Puffin) (79 Eur) (odporúčame!), vstup do geotermálnych kúpeľov Modrá lagúna (od 50 Eur) (odporúčame!), plavba loďou v oblasti Jökulsárlón (35 Eur), strava, individuálne cestovné poistenie

Minimálny počet účastníkov zájazdu je 6 ľudí.

Maximálny počet účastníkov zájazdu je 12 ľudí.

Záväzná prihláška: Prihláška Island 2016 (doc), Prihláška Island 2016 (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby sa predlžuje do 16. mája 2016.

Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0948 495 111.

V prípade otázok sa na nás môžete obrátiť na nasledovných kontaktoch: e–mail: info@watching.sk, tel.: 0948 495 111

Všeobecné zmluvné podmienky