Bavorský les

poznávací zájazd s návštevou Tierparku

Bavorský les je najstarším národným parkom v Nemecku. Chráni prevažne zalesnenú hornatinu typickú pre strednú Európu so všetkými jej ekosystémami, ako národné prírodné dedičstvo pre súčasné aj budúce generácie. Cieľom národného parku je zabezpečiť na prevažnej časti chráneného územia nerušený priebeh prirodzenej dynamiky prírodného vývoja.

Tento zájazd je ideálnou príležitosťou na spoznanie tohto nevšedného kraja. Pri návšteve Tierparku sa zoznámite s druhmi, ktoré v danej lokalite žijú alebo žili v minulosti. Na svoje si určite prídu aj fotografi.

charakteristika: Bavorský les sa rozprestiera v Bavorsku pozdĺž hraníc s Českou republikou, kde pokračuje ako Šumava. Časť Bavorského lesa s rozlohou 240 m2 je vyhlásená za národný park od roku 1970 ako prvý národný park v Nemecku. Najvyšším bodom je vrch Roklan (1453 m n.m.).

90% územia národného parku pokrýva les, ale vyskytujú sa tu aj rašeliniská a podmáčané smrečiny. Asi štvrtina jeho plochy bola ponechaná na samovývoj – prírodné laboratórium vývoja lesa, do ktorého človek nesmie priamo zasahovať. Les sa tak sám vyrovnáva s veternými smršťami, či lykožrútom.

V roku 1990 zasiahla Bavorský les víchrica podobná tej, ktorá zdecimovala tatranské lesy. V Bavorskom lese vtedy spadlo 50 hektárov lesa. Stromy sa však (na rozdiel od Tatier) neodviezli, ale nechali ležať na mieste. V roku 1994 počas suchého leta vyletel lykožrút zo spadnutých stromov a zasiahol približne tisíc hektárov prevažne smrekového umelo nasadeného lesa. Lykožrút ich odstránil a presúval sa ďalej, pričom zasiahol asi šesťtisíc hektárov územia. Les sa postupne obnovoval a tam, kde kedysi rástol len smrekový les, sa objavujú nové druhy drevín a dochádza k pestrému omladeniu, o čom sa budeme môcť presvedčiť na vlastné oči.

V južnej časti národného parku sa nachádza stredisko Hans-Eisenmann-Haus, ku ktorému patrí rozsiahly areál viacerých obôr pre zvieratá – Tierpark. Chovajú sa tu zvieratá, ktoré v oblasti žijú alebo žili v minulosti (napr. zubor, vlk, medveď, rys, mačka divá, bobor, vydra… z vtákov napr. tetrov hlucháň, bocian čierny, výr skalný…).

zaujímavosti navštíveného územia: pralesy, rašeliniská, Tierpark

navštívené chránené územia: Národný park Bavorský les, biosférická rezervácia Bavorský les

cicavce:

vtáky:

Trvanie zájazdu: 4 dni

Náročnosť: stredne ťažká

Počas zájazdu nebudú žiadne dlhé a fyzicky namáhavé výlety. Bude sa skôr jednať o stredne náročné vychádzky a miernu turistiku.

Ubytovanie: penzión

Dôležité upozornenia a podmienky účasti zájazdu: cestovné poistenie si zabezpečuje každý účastník individuálne. Na zájazd neodporúčame zobrať deti mladšie ako 8 rokov.

Potrebná výstroj: turistická obuv, nepremokavé oblečenie. Odporúčame zobrať si vlastný ďalekohľad.

1.deň: odjazd z Bratislavy v skorých ranných hodinách, trasa pokračuje priamo do Bavorska, ubytovanie v blízkosti národného parku, návšteva Tierparku

2.deň: návšteva vybraných lokalít Bavorského lesa s pešou turistikou

3.deň: návšteva vybraných lokalít Bavorského lesa s pešou turistikou

4.deň: odubytovanie, návšteva národného parku Šumava v Českej republike, príchod do Bratislavy v poobedných až večerných hodinách

Presný program bude záujemcom odoslaný po prijatí prihlášok. Organizátor zájazdu si vyhradzuje právo na zmeny programu s ohľadom na aktuálne počasie a podmienky v teréne.

Východiskový aj konečný bod: Bratislava.

Odporúčaný termín: september – november

Cena pre jedného účastníka za sprevádzanie v slovenčine:

315,- € / 3 – 5 účastníkov

295,- € / 6 – 10 účastníkov

275,- € / 11 a viac účastníkov

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 3 noci s raňajkami, sprievodca počas celého zájazdu, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: individuálne cestovné poistenie, strava (mimo raňajok), vstupné do Tierparku

Ak máte záujem o tento zájazd vo Vami zvolenom termíne, kontaktujte nás e-mailom na info@watching.sk alebo telefonicky na číslo 0903 751 330 a po dohodnutí termínu Vám zašleme záväznú prihlášku.

Bavorský les v zime

Dátum: 28. február – 3. marec 2019

Cena: 225,-€

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 3 noci s raňajkami, sprievodca počas celého zájazdu, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: individuálne cestovné poistenie, strava (mimo raňajok), vstupné do Tierparku

Počet účastníkov: 3 – 8 účastníkov

Záväzná prihláška: Bavorský les (doc), Bavorský les (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby sa predlžuje do 15. februára 2019.

Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

V prípade otázok sa na nás môžete obrátiť na nasledovných kontaktoch: e–mail: info@watching.sk, tel.: 0903 751 330

Všeobecné zmluvné podmienky