Jazero Kerkini v Grécku

zájazd za zimujúcim vtáctvom pre fotografov

Jazero Kerkini bolo umelo vytvorené v roku 1932 na mieste rozsiahleho močariska. Hoci umelovytvorené jazerá zvyčajne znižujú biodiverzitu, tu je to presne naopak. Jazero Kerkini patrí medzi desať mokradí s medzinárodným významom v Grécku, je súčasťou Ramsarského dohovoru, ako aj siete chránených území Natura 2000 a z hľadiska biodiverzity je jednou z najdôležitejších mokradí v Európe.

charakteristika: So svojou rozlohou 10 996 ha patrí jazero Kerkini medzi najvýznamnejšie lokality na pozorovanie vtáctva v Grécku, keďže sa nachádza na migračnej trase pre sťahovavé vtáky na ceste k Egejskému a Čiernemu moru. V rovinatej a pahorkatinovej oblasti sa vyvíjajú dôležité hydrobiosféry, ktoré majú veľký medzinárodný význam. Najdôležitejšia je práve tá v oblasti jazera Kerkini. Je to zázrak prírody, ktorý vznikol ľudským zásahom do rieky Strymon.

Jazero podlieha pomerne veľkým výkyvom vodnej hladiny, vďaka čomu tu môžeme nájsť blato, sezónne zatopené lesy a pieskové brehy. Takéto územie podporuje najväčšiu zmiešanú hniezdnu kolóniu vodných vtákov v Grécku.

V zime a počas jarných a jesenných migračných tokov sa tu vyskytuje mnoho druhov vodných vtákov, vrátane veľmi ohrozených druhov.

Vyskytuje sa tu viac ako 300 druhov vtákov, z toho je 137 hniezdičov, 134 tu zimuje a 163 je migrantov. 76 z nich je zapísaných do Červeného zoznamu ohrozených druhov a 31 z nich je chránených smernicou EHS.

10 druhov hniezdi v zmiešaných kolóniách v lužnom lese, čo je na grécke i európske pomery významné množstvo. Jazero Kerkini je najvýznamnejším hniezdiskom pelikána kučeravého. Najdôležitejšie kolónie volaviek a kormoránov na Balkánskom polostrove.

Výnimočnou je prítomnosť stáda vodných byvolov.

vtáky:

Trvanie zájazdu: 5 dní

Náročnosť: stredne ťažká

Počas zájazdu nebudú žiadne dlhé a fyzicky namáhavé výlety. Bude sa skôr jednať o stredne náročné vychádzky a miernu turistiku.

Ubytovanie: dvojlôžkové izby

Dôležité upozornenia a podmienky účasti zájazdu: cestovné poistenie si zabezpečuje každý účastník individuálne. Letenka nie v cene zájazdu. Odporúčame zakúpiť si letenku od spoločnosti wizzair: Viedeň – Thessaloniki v termíne 12.-16.2.2020. Spiatočná letenka sa dá momentálne kúpiť od 37,48€ bez batožiny. Ak máte záujem o zakúpenie iného letu, informujte nás o tom ešte pred jeho zakúpením.

Potrebná výstroj: turistická obuv, nepremokavé oblečenie, vlastná fototechnika. Odporúčame zobrať si vlastný ďalekohľad.

1.deň: Stretnutie na letisku vo Schwechate. Odlet z Viedne o 18:30, prílet do Solúna o 21:20. Ubytovanie v Solúne.

2.deň: Odubytovanie, presun k jazeru Kerkini, ktoré leží v blízkosti bulharských hraníc. Fotenie vtáctva na jazere. Ubytovanie v okolí jazera.

3.deň: Ranné fotenie vtáctva na jazere. Poobedný výlet k stredovekému mestu Melnik a horským obciam v Bulharsku. Návrat na ubytovanie vo večerných hodinách.

4.deň: Ranné fotenie vtáctva na jazere. Výlet člnom po jazere. Návrat na ubytovanie vo večerných hodinách.

5.deň: Ranné fotenie vtáctva na jazere. Odubytovanie, presun do Solúna popri pobreží – možnosť fotenia. Prehliadka Solúna. Odlet zo Solúna o 22:00, prílet do Viedne o 22:45.

Organizátor zájazdu si vyhradzuje právo na zmeny programu s ohľadom na aktuálne počasie a podmienky v teréne.

Dátum: 12. – 16. február 2020

Cena: 345,-€

V cene je zahrnuté: doprava v rámci Grécka a Bulharska, ubytovanie na 4 noci, sprievodca počas celého zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: spiatočná letenka, individuálne cestovné poistenie, strava, výlet člnom

Dôležité upozornenie: Keďže letenka nie v cene zájazdu, odporúčame zakúpiť si ju od spoločnosti wizzair: Viedeň – Thessaloniki v termíne 12.-16.2.2020. Spiatočná letenka sa dá momentálne kúpiť od 37,48 € bez batožiny.

Počet účastníkov: 3 – 8 účastníkov

Záväzná prihláška: Jazero Kerkini (doc), Jazero Kerkini (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby sa  predlžuje do 31. januára 2020.

Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

V prípade otázok sa na nás môžete obrátiť na nasledovných kontaktoch: e–mail: info@watching.sk, tel.: 0903 751 330

Všeobecné zmluvné podmienky