Lakes Prespa

Jedinečné územie na hraniciach Grécka, Macedónska a Albánska zapísané do zoznamu UNESCO. Objavte s nami tento mimoriadne zaujímavý región so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane návštevy najväčšej kolónie pelikánov kučeravých na svete a množstva skvelých kulinárskych zážitkov.


charakteristika: Národný park Prespa sa rozprestiera na grécko-macedónsko-albánskom pohraničí, v oblasti náhornej planiny s priemernou nadmorskou výškou 1000 m n.m. Vyznačuje sa vysokými horami, rozľahlými mokraďami, slanými močiarmi, lúkami a hustými lesmi. Zahŕňa Veľké a Malé Prespanské jazero, ktoré ležia vo výška 850 – 900 m n.m. V oblasti bolo zaznamenaných 17 druhov rýb (z toho 8 endemických) a vyše 260 vtáčích druhov. Symbolom NP Prespa je pelikán kučeravý a pelikán ružový – je to jediné miesto v JV Európe, kde tieto dva druhy spoločne hniezdia.

zaujímavosti navštíveného územia:

navštívené chránené územia: Národný park Prespa, Biosférická rezervácia UNESCO Ohrid-Prespa, Významné vtáčie územie Malé a Veľké Prespanské jazero, Ramsarská lokalita Malé Prespanské jazero

Trvanie zájazdu: 5 dní

Náročnosť: ľahká z hľadiska náročnosti výletov, stredne ťažká z hľadiska dlhších presunov autom

Počas zájazdu nebudú žiadne dlhé a fyzicky namáhavé výlety. Bude sa skôr jednať o vychádzky. V prípade náročnejších výletov sa bude vychádzať z miesta, na ktoré sa vrátime, preto je zájazd vhodný aj pre fyzicky menej zdatných ľudí, ktorí sa nemusia na všetkých výletoch zúčastniť.

Ubytovanie:

Dôležité upozornenia a podmienky účasti zájazdu: Letenku do Skopje (Macedónsko) a späť a cestovné poistenie si zabezpečuje každý účastník individuálne. Navštívime aj Kosovo, je teda nutné vziať si platný cestovný pas. V prípade veľmi zlého počasia sa môže program pozmeniť.

Odporúčané letenky (Wizz Air): cesta tam 5.6.2019 Bratislava 21:55 – Skopje 23:25; cesta späť 9.6.2019 Skopje 19:40 – Bratislava 21:10. Cena spiatočnej letenky v tomto termíne sa momentálne pohybuje okolo sumy 115€ (aktuálne ku dňu 15.4.2019). V cene je jeden kus príručnej batožiny. Účastníci si môžu zakúpiť aj iné letenky po dohode ohľadne miesta stretnutia v rámci Macedónska.

Potrebná výstroj: turistická obuv, nepremokavé oblečenie. Odporúčame zobrať si vlastný ďalekohľad.

1.deň: Odlet z Bratislavy vo večerných hodinách. Prílet do Skopje (Macedónsko) pred polnocou.

2.deň: Presun na juh k Národnému parku Prespa na hraniciach Macedónska, Albánska a Grécka. Cestou prechod cez neuznaný štát Kosovo – nutný platný cestovný pas; návšteva miestnej obce. Ubytovanie v Grécku.

3.deň: Národný park Prespa, Malé a Veľké Prespanské jazero. Pozorovanie a fotenie vtáctva. Možnosť fakultatívneho výletu loďou do zátoky pelikánov a na Ostrov pelikánov (ostrov Golem Grad) na Veľkom Prespanskom jazere (nie je v cene zájazdu; približná cena 39 €/1 osoba, v závislosti od počtu záujemcov).

4.deň: Národný park Prespa, Malé a Veľké Prespanské jazero. Pozorovanie a fotenie vtáctva. Prechod historickými dedinkami oblasti s typickou miestnou architektúrou, pre ktorú sú typické domy zo začiatku 20. stor. postavené z prírodných materiálov ako kameň, drevo, hlina a tŕstie (súčasť UNESCO).

5.deň: Presun do Skopje. Odlet zo Skopje vo večerných hodinách. Prílet do Bratislavy.

Organizátor zájazdu si vyhradzuje právo na zmenu programu, zmenu dátumu alebo zmenu dĺžky zájazdu, s ohľadom na aktuálne podmienky v teréne a v prípade nepriaznivého počasia.

Dátum: 5. – 9. jún 2019

Cena: 295,-€

V cene je zahrnuté: doprava (okrem letenky), 4x ubytovanie v dvoj- a trojlôžkových izbách s vlastným sociálnym zariadením, sprievodca počas celého zájazdu, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: letenka do Skopje a späť, strava, individuálne cestovné poistenie

Minimálny počet účastníkov zájazdu sú 3 osoby.

Maximálny počet účastníkov zájazdu je 8 osôb.

Záväzná prihláška: Prihláška Prespa 2019 (doc), Prihláška Prespa 2019 (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby je do 13. mája 2019.

Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

V prípade otázok sa na nás môžete obrátiť na nasledovných kontaktoch: e–mail: info@watching.sk, tel.: 0903 751 330

Všeobecné zmluvné podmienky